Doporučujeme Novinky Tipy a rady

Co zvážit při výběru bundy na kolo?

Nebudeme si nic zastírat, pořízení cyklistického vybavení není zrovna tou nejmenší položkou. A to platí i o oblečení. Právě proto, že dokáží nákupy nového cyklistického oblečení pořádně zamávat s rodinným rozpočtem, je nutné si jeho nákup nejprve pořádně rozmyslet. Jedině tak totiž nešlápnete vedle.

Jednou z větších položek na seznamu je určitě cyklistická bunda. Možná vás napadne, že ji ani nepotřebujete. Pokud se vydáváte na kolo pouze za slunečného počasí a na velmi krátké trasy kolem domu, pak máte asi i pravdu.

Pokud se však rozhodnete vyjet někam dál, pak si bundu na kolo raději pořiďte. Před nákupem je ale dobré si odpovědět na několik otázek, které vám pomohou odhalit, jakou bundu si koupit a kolik do ní investovat.

Jak moc jezdíte?

Nejdříve zvažte, kolik kilometrů za sezónu najezdíte. Jako rekreační jezdec, který se na kolo vydá s partou jednou dvakrát za sezónu, nebudete mít na bundu takové požadavky jako někdo, kdo na kole tráví každý den.

Kde jezdíte?

Rozdílné požadavky se pojí i s terénem, ve kterém jezdíte. Jinou bundu si budou pořizovat příznivci silniční cyklistiky a jinou milovníci terénu. Rozdíly budou především ve váze bundy na kolo, její skladnosti, v použitých materiálech a také v rozmístění reflexních prvků. Zatímco silniční cyklisté budou požadovat co nejmenší váhu a skladnost, terénní jezdci se poohlédnou po něčem bytelnějším, v čem mohou vyrazit i do deště.

Jakou máte termoregulaci?

Dále je výběr závislý i na tom, jak moc se potíte, nebo naopak jak moc zimomřiví jste. Pokud patříte mezi „potivce“ pak jsou pro vás vhodnější bundy na kolo z prodyšných materiálů a s odvětrávacími prvky na zádech. V opačném případě zvolte spíše materiál teplejší, který neprofoukne a udrží teplo.

Kolik chcete investovat?

V neposlední řadě si budete vybírat bundu s ohledem na budget, který jste si zvolili. V každé kategorii můžete vybírat z více možností v různých cenových hladinách. Konečná cena je odvislá od kvality použitých materiálů.

Při výběru hrají finance jistě velkou roli, ale nemělo by být hlavním kritériem nakoupit za co nejmenší částku. V takovém případě se vám může stát, že bunda nebude plnit požadavky, které na ni máte a vy ve finále zjistíte, že jste peníze vyhodili oknem. Stejně jako jinde i zde platí, staré známé, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Jan Neckář