Cyklostezky/bikeparky Doporučujeme

Cyklovýlety Máchovým krajem

Napsal Makawiel

Kraj spisovatele Karla Hynka Máchy se nachází v jihozápadní části Libereckého regionu. Svým návštěvníkům nabízí celou řadu sportovních aktivit v místních kempech. Můžete se procházet nádhernou romantickou přírodou s prostornými lesy, navštívit historické památky a skalní partie, vykoupat se na několika různých plážích místních rybníků.

Oblast Máchova kraje je protkána řadou cyklotras různých délek a náročností. Povedou vás naučnými stezkami a k pamětihodnostem, kterých je v kraji velké množství. Centrem oblasti je město Doksy s proslulým Máchovým jezerem (i když je to ve skutečnosti rybník).

Cyklotrasy krajem

Můžete si vybrat z široké nabídky tras, některé jsou vhodné jako výlety pro rodiny s dětmi, jiné pro zdatnější cyklisty.

Pro děti a začátečníky je dobrou volbou trasa kolem Máchova jezera. Zdatnější se mohou vydat na Bezděz přes vojenský prostor Ralsko, do Hradčan nebo na hrad Houska.

Okruh kolem Máchova jezera

1024px-Borný_nad_Máchovým_jezeremCesta je pohodová a vede z velké části po málo frekventované silnici kolem Máchova jezera. Pokud vám bude přát počasí, můžete si výlet zpříjemnit koupání v jezeře. Trasa začíná u vlakového nádraží v Doksech a vede do Starých Splavů, kde si můžete udělat zajížďku k Novému rybníku (zelená turistická značka). Zpět do Doks se vracíte po silnici vedoucí borovicovými lesy kolem jezera. Pokud na začátku obce odbočíte doprava, dostanete se do kempu Bílý kámen, kde se můžeme občerstvit v místní restauraci. Opodál je další kemp – Klůček s nedalekou pláží stejného jména. Na nádraží do Doks se vrátíte přes můstek spojující pláž Klůček s hlavní pláží.

Po stopách zaniklých hradů

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zde můžete zvolit dva okruhy. Tady je tip na kratší, asi 25 kilometrů dlouhý, výlet: Doksy – Obora – Okna – Houska – Blatce – Ždírec – Tachov – Doksy. Trasa vede po málo frekventovaných asfaltových silničkách přes Chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko. Cestou můžete spatřit řadu staveb lidové architektury a navštívit můžete hrad Houska. Pokud vám budou síly stačit, můžete pokračovat ještě dál na hrad Kokořín, na tuto část trasy jsou vhodná trekkingová nebo horská kola.

Okolo Holanských rybníků

Máte-li rádi projížďky nádhernou krajinou a příjemnými lesíky, tato trasa bude jako stvořená právě pro vás. Vede kolem přírodní rezervace Peklo, po hrázích soustavy Holanských rybníků a lesními cestami. Občerstvení nabízí třeba kemp Jachta Holany, který se nachází na hrázi Milčanského rybníka, patřícího do soustavy rybníků. Trasa je vhodná i pro rodiny s odrostlejšími dětmi.

Kromě vesnice Kozly v ní nenajdete žádné velké převýšení. Trasa vede z České Lípy přes Sosnovou, Zahrádky, Rybnov, Holanské rybníky, Hostíkovice, Kozly, Stružnici, Horní Libchavu a zpět do České Lípy.

Toto jen něco málo z tipů nádherného kraje našeho známého básníka. Chcete – li ho poznat a možná si ho zamilovat stejně, jako Karel Hynek Mácha, tak neváhejte a vydejte se jej navštívit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel