Cyklostezky/bikeparky Doporučujeme

Kolo vs koloběžka

Napsal Makawiel

Přemýšlíte, jaká aktivita by vám přinesla radost a zároveň trochu pohybu navíc? A co třeba koloběžka? V dnešní době to již není jen hračka pro děti, ale stává se společníkem třeba pro krátké přesuny po městě, při venčení psa nebo jen pro volné chvíle.

Při jízdě na koloběžce pracuje celé tělo, je to komplexní pohyb, při kterém zapojíte nejen končetiny, ale i břišní a zádové svaly, což je výhoda třeba oproti běhání.

Prostředek pro město

Pokud chcete překonávat kratší úseky po městě, nenajdete lepší dopravní prostředek. Koloběžka je, díky absenci šlapek, menší hmotnosti i rozměrům, mnohdy obratnější než kolo. Bez velkých problémů se s ní můžete přemístit i metrem, autobusem nebo tramvají. Uplatnění může najít při dojíždění do práce.

Výhody

half-pipe-241060_960_720Je skladnější, protože je lehčí a menší. Navíc nemá pedály ani sedlo, které při ukládání překážejí. Jsme s ní obratnější, nemusíme přehazovat nohu přes sedlo při nasedání/sesedání. Má jednodušší údržbu – žádný řetěz nebo přehazovačka. Také není potřebná údržba sedla. Žádná bolavá záda, protože stojíme v přirozené pozici a odrážení je podobné chůzi. Také pořizovací cena je poměrně nižší, než při koupi kola.

Nevýhody

Vzhledem ke konstrukci koloběžky musí být stupátko poměrně nízko u země a tím máme omezenou průjezdnost terénem, při přejezdu přes nerovnosti „drhne“ o zem. Kolu nemůže konkurovat rychlost. Také na delší trasu je kolo vhodnější, nemluvě o terénu, kde kolo vyhrává asi na celé čáře. Pokud je to však na kratší vzdálenost, vzhledem k hmotnosti můžete koloběžku vzít do ruky a přenést. Jezdec se musí spoléhat pouze na sílu svých nohou, protože zde chybí převody, které kolo má.

POZOR: Při pohybu na koloběžce je nutné střídat napjaté a uvolněné svaly, tudíž měnit odrazové nohy, aby nedošlo k přetěžování jedné poloviny těla.
Koloběžku máme spojenou pouze s dětskými jízdami na různých pláccích u domu nebo v parku, ale jakmile s ní vyrazíme na silnici, musíme respektovat pravidla silničního provozu.

Pokud se rozhodnete pro jízdu na koloběžce, asi budete budit rozruch, přeci jenom je to zatím méně obvyklý dopravní prostředek pro dospělé. Nicméně příznivci koloběžek tuto činnost berou spíše jako zábavu a možná si blahodárné účinky na svůj organismus ani neuvědomují. Co nás baví, děláme snadno a rádi a o to přeci běží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel