Novinky Tipy a rady Vybavení Zajímavosti

Co je to lehokolo

Napsal Makawiel

Chcete – li si odpočinout, uvelebíte se v křesle. Jak ale křeslo souvisí s kolem? Jednoduše, protože lehokolo je jakési křeslo na kolečkách, které se pomalu, ale jistě začíná objevovat u vyznavačů cyklovýletů a cykloturistiky.

Je to vlastně kolo, na němž jezdec jede v pololežící nebo ležící poloze. Ti, kdo se pro tento zvláštní druh kola rozhodli, to udělali právě z důvodu většího pohodlí při jízdě. Nejvýznamnější odlišností od běžného kola je rozložení hmotnosti jezdce na velkou plochu anatomicky tvarované sedačky. Tato skutečnost umožňuje jízdu na kole i těm, kteří mají potíže s páteří nebo další zdravotní potíže neslučitelné s jízdou na klasickém kole.

Výhody

Maria_Parker_posing_on_the_Cruzbike_Vendetta_recumbent_bicycleJízda lehokolem nám umožňuje nejen požitek, ale můžeme se kochat okolní krajinou bez obav z bolesti za krkem. Také se vyhneme otlačeninám z běžného sedla. Asi většina z nás uvítá fakt, že si nemačkáme břicho a za slunečných dnů na něj můžeme i chytat bronz. Někomu může zpočátku vadit, že jede nohama napřed, ale po několika minutách jízdy si na tento fakt přivyknete a nebude vám dělat potíže.

Nevýhody

Jezdec se neopírá o řidítka a díky tomu mu chybí jakoby třetí stabilizační bod. Problémem se trochu jeví jízda do kopce, kdy se opět nemůžeme opřít o řídítka, naopak se zapíráme zády do sedačky. Další problém nastává, pokud se chcete podívat, co se děje za vámi. Lehokolo vám neumožní se otočit. Proto je důležité pamatovat na zpětná zrcátka. Bez nich může být jízda v silničním provozu docela fatální chyba.

Další odlišností je, že si batoh určitě nevezme na záda. Pokud tedy plánujete delší cyklovýpravy, je důležité pořídit si bytelný nosič a objemné brašny.

V současné době již existuje řada variant: horní řízení, které má řidítka nad sedačkou, spodní řízení, kde vám na první pohled připadá, že kolo je bez řidítek, ta se totiž nacházejí v ergonomické pozici pod sedačkou, na místě, kam vám automaticky padnou ruce. Odlišnosti najdeme i u šlapání – šlapky mohou být umístěny před nebo za předním kolem.

Dokonce máme na výběr i různé velikosti kol – malá, velká nebo kombinace obou.

Společným znakem pro všechna lehokola je pohodlná sedačka, která vypadá spíše jako křesílko. Některé sedačky jsou mírně skloněné, jiné ležaté a další zase úplně vzpřímené. Záleží jen na vás, jakou polohu upřednostňujete a pokud se rozhodnete lehokolo vyzkoušet, jistě najdete takové, které vám sedne.

O autorovi

Makawiel