Cyklostezky/bikeparky Novinky Výlety

Vydejte se na kole Lednicko–valtickým areálem

Napsal Makawiel

Chtěli byste spojit příjemné s užitečným? Máme pro vás tip pro pohyb a poznávání zároveň. Pokud navštívíte jižní Moravu, určitě zavítejte do Lednicko–valtického areálu, ve kterém najdete nejkrásnější cyklotrasy z celé Moravy. Vzhledem k malému převýšení jsou trasy nenáročné, téměř všechny vedou lesem, jsou dobře sjízdné a spojují nejznámější lokality areálu.

Tento skvost nejen přírodní, ale i kulturní, je spojován s knížecím rodem Lichtenštejnů a okouzlí vás přírodními scenériemi, nádhernými zámeckými zahradami, rybníky nebo tajuplnými zříceninami. Možná právě proto byl areál zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Cyklotrasy

V nabídce areálu je několik různých tras lišících se délkou. Je jen na vás, kterou z nich si vyberete, nebo zda postupně projedete všechny.

Jedna z oblíbených tras vede jižně od Lednice přes Valtice, Hlohovec a zpět. Tato trasa není náročná a měří zhruba 20 kilometrů. Výhodou je, že ji můžete různě upravovat a rozšiřovat: směrem k Břeclavi můžete navštívit zámeček Pohansko, pokud se vydáte k Mikulovu, navštivte rybník Nesyt. Další méně náročný okruh je z Lednice na Janův hrad a Obelisk.

Památky v areálu

Architektonických památek je v areálu celá řada, ale za zmínku stojí zámky ve Valticích a Lednici. Valtický zámek se nachází v srdci vinařství. Můžete zde navštívit stálou expozici odrůdového vína.

Zámek v Lednici nabízí kromě jiného pozoruhodný zámecký skleník nebo akvárium se sladkovodní a mořskou faunou. Určitě se vydejte i na rozhlednu Minaret. Otevírá se z ní úchvatný pohled na Bílé Karpaty či Pálavu. Rozhledna je zajímavá tím, že je nejníže položenou rozhlednou u nás a údajně nejvyšším minaretem v neislámských zemích.

Tip na výlet

V Lednici můžete zaparkovat svůj automobil, lze si zde i zapůjčit kolo. Odtud se vydáte na vlakové nádraží a odtud směrem na Valtice, tady začíná trasa zvaná „Lichtenštejnská stezka“ vedoucí mezi rybníky. Cestou můžete navštívit řadu památek, za zmínku stojí Chrám Tří Grácií nebo Rendez-vous neboli Dianin chrám, kde je možno prohlédnout si interiér. Dále pokračujete do Valtic. Tam kromě prohlídky zámku, který sloužil Lichtenštejnům jako zimní sídlo, můžete využít čas k nákupu suvenýrů.

Zpět se vydáte třeba směrem na Hlohovec, cestou potkáte Hraniční zámeček, který v současné době funguje jako hotel a restaurace se zahrádkou. Dále budete pokračovat k Rybničnímu zámečku. Cesta vede kolem Hlohoveckého a Prostředního rybníka. Před Mlýnským rybníkem uhnete doleva zpět do Lednice.

Toto je pouze jedna z možných tras. Tak neváhejte a vydejte se poznávat výstavní sídla, okrasné parky a zahrady nebo třeba impozantní stavby. A to vše na kolech.a


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel