Novinky Tipy a rady Vybavení

Jak vybrat kolo

Napsal Makawiel

Chystáte se koupit nové kolo? V současné době je na výběr z velkého množství modelů různých kategorií. Které bude vhodné právě pro vás?

Nejprve si musíte ujasnit, kde a jak často budete jezdit. Nebodejte se zeptat odborníka, proto se vyplatí jít do specializované prodejny.

Druh kola

Hlavně terén – horské kolo.

Silnice a polní cesty – trekové nebo krosové kolo.

„Nářadí“ pro sportovce – silniční kolo.

Horská kola jsou určena především pro jízdu v terénu. Můžete s nimi zdolávat nerovnosti, kameny, ale i kořeny na cestách. Vzhledem k tomu, že mají plášť s terenním vzorkem, docela dobře zvládají i mokro a bláto. „Drncání“ na nerovném povrchu tlumí odpružená vidlice a u celoodpružených kol i zadní stavba. Můžete s ním jezdit i po silnici, ale počítejte s tím, že budete trochu pomalejší.

Jestliže milujete jízdu v přírodě, tento typ kola je určený právě vám

Krosová kola jsou určena především pro jízdu po silnicích nebo zpevněných cestách. Mají lehký rám, větší průměr kol, jemnější vzorek pláště a „rychlejší“ převody.

Treková kola patří do skupiny kol krosových, ale jsou doplněna o celou řadu příslušenství – blatníky, nosiče nebo světla.

Silniční kola jsou určena pro jízdu na silnici. V terénu s nimi nepochodíte, mají totiž úzký plášť. Tato kola jsou nejlehčí a nejrychlejší. Stejnou kategorii používají závodníci v silničních tour.

Rám

Nejen na typu kola, ale i na velikosti rámu záleží. Pokud máte příliš velké kolo, jsou s ním potíže při ovládání a brzy vás bolí celé tělo. Malé kolo není také pohodlné.

Podle čeho tedy vybírat?

Velikosti se určují buď v palcích. Pro dospělé asi 15″ až po 24″. Záleží na vaší velikosti. Další značení je jako u oblečení – XS – S – M – L – XL. Tady je to trochu jednodušší: menší drobnější postavy volí XS a S, malá postava – S a M, střední postavy M a L a ti nejvyšší l, XL.

Opět vám poradí odborník a ideální je, pokud si kolo můžete alespoň trochu vyzkoušet.

Komponenty

Jedná se o brzy, pedály, převody, sedlovky a další. I tyto maličkosti mohou ovlivnit kvalitu jízdy. Kvalitní díly snižují hmotnost kola, což je výhoda při delších vyjížďkách. Také bývají spolehlivější a mívají delší životnost. Nejlépe je koupit kompletní sadu, protože se vyhnete míchání komponentů různé úrovně a různých výrobců.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel