Cyklostezky/bikeparky Novinky Výlety

Cyklostezka na Varhany: Nejlepší stezka na Českolipsku

Napsal Makawiel

Bydlíte ve městě a přesto miluje přírodu, projížďky na kole, in – line bruslích nebo jen pěší výlety? Dovolte my pozvat Vás na výlet po cyklostezce Varhany, na které si každý najde svůj kousek trasy.

Cyklostezka

Stezka se nachází v severozápadní části regionu Česká Lípa a je oddělena od silniční komunikace. Trasa vede po bývalé železniční trati Česká Lípa – Kamenický Šenov. Je to asfaltová cesta dlouhá asi 17 kilometrů. Při průjezdu lesní krajinou si musíme dát trochu pozor na mírné znečištění – kamínky, listí a větvičky. Cestou přejíždíme několik dřevěných mostů. Podél náspů, kterých je zde poměrně dost, je umístěno dřevěné zábradlí.

800px-Začátek_cyklostezky_Varhany

Povede nás malebnou krajinou poblíž části sídliště Lada a obcemi Horní Libchava, Manušice, Volfartice a Kamenický Šenov. Na začátek stezky se dostanete z nedaleké vlakové zastávky Střelnice v České Lípě a pokud dojedete až na konec, můžete navštívit čedičový útvar Panská skála v Kamenickém Šenově, který se nachází nedaleko. Je známý též jako Varhany – podle tvaru kamenných bloků, které tvoří skalní útvar.

800px-Nformační_cedule_o_výstavbě_cyklostezky_Varhany

Start naší cesty ale nemusí být na úplném začátku stezky. Můžete využít i parkoviště, která jsou podél stezky a to v Manušicích, Horní Libchavě nebo Novém Oldřichově. Nejideálnější je nájezd v Manušicích, kde je parkoviště hned vedle stezky.

Cs_Varhany_1

Část stezky z České Lípy do Manušic je rovná, proto je spíše využívána bruslaři a je též vhodná pro rodiny s malými dětmi. Po přejezdu silnice v Manušicích až do Kamenického Šenova stoupá. Tuto ne zrovna oblíbenou překážku nám ale nahradí nádherný výhled do širokého okolí. VManušicích také můžete zavítat k nádhernému rybníčku, který je vidět z cyklostezky a načerpat tak energii v lesní přírodě na další cestu. Tato lesní nádhera lemuje téměř celou stezku.

800px-Bývalé_nádraží_v_Horní_Libchavě

Prozradím Vám jedno tajemství – můžete se zde vydat i na houby a lesní plody. Cestou z Manušic na Kamenický Šenov můžete také spatřit malebné kostelíčky, které najdete v každé vesnici a jsou vidět již z dálky. Pro návštěvníky stezky je připraveno několik stánků s občerstvením. Po značených odbočkách se můžete dostat i do blízkých obcí. Cyklostezka láká i v zimě a to nejen na procházky ale i běžkaře na lyžích. Má tedy své uplatnění celoročně.

Historie výstavby

Výstavba trasy byla naplánována do tří etap a přípravy začaly v roce 2001, samotná stavba první etapy pak v roce 2007. Celá trasa byla dokončen v roce 2013 a v současné době slouží široké veřejnosti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel