Doporučujeme Novinky

Kola s elektromotorem dokážou ušetřit námahu

Napsal Makawiel

Mnozí z nás si elektrokolo představí jako takovou obdobu babety. Bohužel tomu tak není. Elektrokolo zůstává stále kolem, ale navíc je vybaveno baterií, elektromotorkem, který je většinou umístěný v ose zadního nebo předního kola, a ovládacím zařízením. Šetří nám síly, pomáhá při šlapání a usnadní nám jízdu, zvláště při stoupání do kopce.

To se pak vynaložená námaha s běžnou jízdou na kole nedá srovnávat. V souvislosti s činností elektromotoru musí fungovat určitá bezpečnostní opatření – v momentě, kdy přestanete šlapat, se elektromotor vypne. Stejné to je i při používání brzd.

Dojezdová vzdálenost závisí na několika faktorech. Velkou roli hraje terén – v mírné rovince a při používání nižších stupňů elektromotoru můžete ujet až 100 kilometrů. Hodně záleží na stylu jízdy – pokud budete často brzdit nebo se opakovaně rozjíždět, zatěžujete tím více baterii, naopak plynulou jízdou vydrží delší dobu. Další faktory ovlivňující dojezd jsou také počasí, či hmotnost jezdce.

Výhody

Smart_e-bike_motorOproti automobilu a hromadné dopravě je velkou výhodou zejména při pohybu po městě, snadněji se dostanete do cíle, nemusíte totiž stát v kolonách. Navíc šetříte životní prostředí a nezabíráte téměř žádné místo. Určité nevýhody jsou samozřejmě, pokud není zrovna vhodné počasí. Další mínus je v tom, že některá města na cyklisty moc nepamatují a nemají dostatečnou nebo promyšlenou síť cyklostezek.

Oproti klasickému kolu vám šetří vaši energii a nemusíte mít obavy, že vám dojdou síly.

Nevýhody

Elektrokolo je, proti běžnému kolu, těžší, což je především důsledek motoru a baterie. Při jejím vybití musíte počítat s větší námahou při šlapání.

Electric_bike_shanghaiNa větší hmotnost je nutno pamatovat také při přepravě, neboť například umístění na střešní nosič automobilu by mohl být pro jednoho člověka problém.

Asi si teď říkáte, že elektrokolo není pro vás, ale zkuste se zamyslet. Možná se vám někdy stalo, že jste museli slézt z kola a tlačit ho, protože kopec před vámi byl nad vaše síly. A navíc v nabídce naleznete i různé varianty – městská, horská, treková nebo skládací.

Máte svoje oblíbené kolo a nechce se vám zvykat na jiné? Ani to již dnes není problém, specialisté vám elektropohon namontují a vy nemusíte nic měnit.

Možná je zrovna teď ten správný čas vyzkoušet něco nového.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel