Doporučujeme Vybavení

Vybíráme boty na kolo

Napsal Makawiel

Proč je dobré mít na kolo cyklistické tretry? Jsou vyvinuty speciálně pro jízdu na kole, oproti běžné obuvi mají pevnější podrážku. Proto je energie, kterou vyvinete při šlapání, efektivně přenesena do pedálů.

Díky speciálním úchytům noha lépe v pedálech „sedí“. Také jsou lépe odvětrávány. V kombinaci s nášlapnými pedály zvýší efektivitu jízdu – usnadní zdolávání terénu, umožní vám vynaložit méně síly. Další výhodou této obuvi je pevná fixace nohy.

Podrážky

Jsou tvrdší a zvýší tak efektivitu šlapání – veškerou sílu, kterou jezdec vyvine, přenáší přímo do pedálů bez jakýchkoli ztrát při deformaci podrážky méně kvalitní. Vždyť špičkové závodní tretry mají podrážku vyrobenou z karbonu. Navíc ještě disponují speciálním systémem, který umožní zapínání pevným ocelovým lankem, které je ovládáno otáčením kolečka na nártové části.
Rekreační tretry mají podrážku měkčí, ale oproti jiné obuvi je stále dost tvrdá, zapínají se pomocí suchých zipů nebo mají tkaničky.

Kategorie treter

Podle typu použití můžeme tretry rozdělit do tří hlavních kategorií: na silniční kola, na horská kola, rekreační použití.

Silniční tretry jsou určeny pouze pro šlapání na kole, pěší přesuny umožňují jen na velmi krátké vzdálenosti. Jejich podrážka je hladká, někdy i odvětraná. Nevýhodou je, že povrch obuvi není tolik odolní v kontaktu s létajícími kamínky, jako například u treter na kola horská.

shoe-972715_960_720Tretry na horská kola díky svému používání v terénu mají podrážku uzpůsobenou ke kratšímu pohybu v terénu. Jezdec občas potřebuje překonat neprůjezdný úsek cesty pěšky, proto je podrážka hrubá se vzorkem, s možností instalovat do přední části boty špunty (podobné těm, které jsou na fotbalových kopačkách). I svrchní část je poměrně odolná proti kontaktu s nečistotami a kameny, kterých bývá v terénu přeci jenom více, než na silnicích.

Rekreační tretry jsou oproti výše dvěma uvedeným skupinám měkčí s ohebnější podrážkou. Ta je vyztužená jen v okolí zámků pro nášlapy. Vzhledově se nijak neliší od běžné sportovní obuvi. Dá se v nich bez problémů chodit, necvakají, protože jsou zámky zapuštěny hlouběji do podrážky. Občas mívají podrážku vibramovou – ta se používá i u bot turistických. Chystáte – li se na dovolenou, kterou chcete strávit částečně na kole a částečně pěšími výlety, pak je tento typ obuvi pro vás vhodným řešením.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel