Cyklostezky/bikeparky Výlety

Cyklovýlet Devatero rybníků na Českolipsku

Napsal Makawiel

Pokud s dětmi zavítáte do severních Čech, zveme vás na návštěvu Českolipska. Tento region je hustě protkán cyklistickými i turistickými trasami a nabízí nádherné cesty krásnou krajinou. Zveme vás na výlet kolem Devatera rybníků, kde můžete najít i ubytování a strávit tak několik dní v klidném a nádherném prostředí severních Čech.

Česká_Lípa_od_SosnovéTi největší cyklonadšenci mohou vyrazit na kole již z České Lípy po cyklotrase směrem na Sosnovou a Zahrádky, odkud se vydáme do obce Borek. Po projetí této obce zabočíme vpravo na polní cestu, která nás zavede do Holan.

Pokud jsme méně zdatní, můžeme využít vlakové spojení a s koly se přepravit do Zahrádek. Pojedeme – li část cesty autem, můžeme zaparkovat v Zahrádkách před zámkem a dál pokračovat na kole.

Devatero rybníků

Tato trasa je dlouhá asi 20 kilometrů. Začíná v Rybnově, což je část obce Holany, pokračuje směrem na Hostíkovice, Kozly, Stvolínky, Malý Bor a vrací se opět do Holan.

Cesta nás vede také kolem Milčanského a Holanského rybníka. V Hostíkovicích si můžeme prohlédnout gotický kostelík Nejsvětější Trojice. Ve Stvolínkách se nachází kostel Všech Svatých, který je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Asi 5 kilometrů směrem jihozápadně od obce můžeme navštívit zříceninu středověkého hradu Ronov

Milčanský rybník

Milčanský_rybník_4Patří do soustavy Holanských rybníků a slouží k rekreačním účelům. Na jeho břehu je několik kempů, které jsou hojně využívány turisty i cyklisty, nejen pro občerstvení, ale i k ubytování. Z Holan k němu vedou místní komunikace, které jsou též využívány jako cyklotrasy. Na jižní straně vede turistická trasa směrem na Stvolínky. Je vedena celou soustavou Holanských rybníků. Vydáte – li se po ní, můžete navštívit zříceninu hrádku Vítkovec. V severní části je ostrůvek se zříceninou Milčany.

K ubytování a následným výletům je vhodné například Rekreační středisko Jachta Holany. Je umístěno v klidném borovém háji na břehu Milčanského rybníka, u něhož má i svou pláž. Pro pobyt můžete využít ubytování v chatkách, ve vlastním karavanu nebo stanech. Pro volné chvíle nabízí kemp řadu aktivit – volejbal, fotbal, šlapadla, dětské hřiště se skluzavkou a aqutrampolínu, dětský koutek s různými společenskými hrami, fotbálek, kulečník. Sobotní večery zpříjemní koncerty živé hudby. Nabízí i celodenní stravování. Každý den můžete vyrážet na výlety pěšky nebo na kolech.

Oblast Českolipska je jednou z vyhledávaných rekreačních oblastí díky rozmanitostem krajiny. Je přitažlivá pro příznivce turistiky i cykloturistiky. Vede tudy hustá síť cyklostezek, které vás zavedou k řadě historických památek, jež vypovídají o bohaté historii kraje. Vždyť mnohá města byla v minulosti městy sídelními. Tak se vydejte toulkami po tomto kraji a poznejte jeho minulost i krásy přírody.

– Nezapomeňte si zabalit svačinu, zvlášť o víkendech tu moc otevřených potravin nečekejte. Do batohu se vám vejde termoska, nebo rovnou zkuste filtrační láhev a natočte si vodu z potoka.
– Kousek od Holan je také známá národní přírodní památka Peklo – malebná stezka vedoucí údolím kolem Rabečského potoka je lemovaná skalami. S kolem sem ale nesmíte.
– Co takhle vyměnit kolo za koloběžky? Půjčte si je na víkend v holešovické Veloramě, vyjde to levněji než jinde a na koloběžky jsou specialisté.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel