Výlety Zajímavosti

Jak jezdit na kole i se psem?

Napsal Makawiel

Máte doma pejska a zároveň jste milovníci cyklistiky a rádi byste s ním občas vyrazili na cyklovýlet? Možností, jak se s tímto způsobem“cestování“ vypořádat, je několik.

Vezu se

Pokud máte menší plemena, lze je „poskládat“ do speciálního košíku, který je připevněný na řidítkách. Velká plemena usadíme do vozíku za kolo, může být speciální psí nebo také zděděný po nějakém dítku. Oba typy jsou lehké, přesto pevné. Jsou i dostatečně prostorné.

Běhám

Bikejoring_raceMáte větší plemeno a chcete pro něj zároveň i trochu pohybu? Není nic jednoduššího, než ho naučit běhat vedle kola. Pak spolu můžete podnikat společné cyklotoulky krajinou. Běh u kola je doporučen až u psů s ukončeným kosterním vývojem. Tempo jízdy a délku trasy musíme vždy přizpůsobit plemenu a věku psa. Také na rase záleží. Tento druh sportu je vhodný například pro lovecká plemena, knírači, ovčáci a jim podobní.

Začínáme se učit u kola: Zajisté máte své oblíbené lokality. Uvědomte si však, zda povrch na nich je vhodný i pro tlapky vašeho pejska. Určitě se mu nebude líbit posypový štěrk, který je pro něj hotové peklo. Vhodný není ani beton. Ideálním terénem jsou lesní a polní cesty.

Před výukou běhu u kola by měl pejsek perfektně zvládat chůzi u nohy a reagovat na vaše povely. Přidejte k nim nový – „ke kolu“. Důležitý je i povel k zastavení. Také míjející lidé nebo jiní pejsci by ho neměli rozptylovat, proto se pro tento způsob sportu nehodí každý pes. Vzhledem k tomu, že bude tento pohyb pro něj nový, musí si na něj nejprve zvyknout, proto je zpočátku dobré kolo pouze vést. Psa vedeme vždy vpravo – stranou od provozu a na vodítku, které nesmí být napnuté a svíráme ho v pravé ruce. V případě nutnosti ho budeme moci ihned pustit a zabráníme tak pádu.Pes by se měl držet ve střední části kola.

dog-1230061_960_720Na trhu existují speciální pružinové držáky na vodítko, které umístíte na kolo. Rozhodnete – li se pro cyklovýlety spolu se svým pejskem, je vhodné je používat, umožníte tak psovi i sobě bezpečný pohyb bez obav o případný úraz způsobený pádem z kola či zaběhnutí psa.

Rada na závěr: Jezděte pomalu a opatrně a nezapomínejte, že svou jízdu musíte přizpůsobit především pejskovi. Také nejen vy, ale i on potřebuje průběžně doplňovat tekutiny a občasnou zastávku na „vyvenčení“. Pokud toužíte po rychlejší jízdě nebo delší trase bez starostí, raději svého čtyřnohého kamaráda nechejte doma.

O autorovi

Makawiel