Tipy a rady Vybavení

Rozdíl mezi pánským a dámským kolem

Napsal Makawiel

Jaký je vlastně rozdíl mezi dámským a pánským kolem a proč? Důvodů je hned několik. První a podstatný rozdíl je ve fyziologii mužského a ženského těla. Které prvky mají na stavbu kola vliv? Pro ženy platí obecně tyto základní rozdíly – mají delší nohy, širší pánev, kratší ruce a prsty, jemnější dlaně. Jsou lehčí než muži a mají menší sílu. Na to všechno se pamatuje při konstrukci kol.


V čem je tedy podstatný rozdíl? Dámské kolo má jinou geometrii rámu, snadněji se na něj nastupuje, sedlo je kratší a širší, odpružení vidlic a držátek řidítek je měkčí, představec je kratší pod vyšším úhlem. Tyto odlišnosti však na jízdní vlastnosti nemají vliv.

Některé úpravy a odlišnosti podrobněji

hqdefaultRám – je u dámských kol kratší, je to docíleno přiblížením řidítek k sedlu. Kolo je tak lépe ovladatelné.

Vidlice – jsou v současné době standardně odpružené. U ženského kola je ideální volba vidlic vzduchových, případně s měkčí pružinou. Musí být kvalitní, protože především u žen s menší váhou je potřeba, aby vidlice správně reagovaly. Také zdvih by měl reflektovat prostředí, ve kterém budou jezdit.

Sedlo – je velmi důležitá část jízdního kola, při jeho nevhodném výběru bude po jízdě „bolet zadek“. Mělo by být kratší a širší, ideálně ve střední části vyměkčeno gelem nebo upraveno anatomicky.

Řidítka – volte raději kratší. K rovnému tvaru lze přidat tenké rohy. Můžete-li investovat více peněz, sáhněte do nabídky karbonových, která lépe tlumí vibrace.

Pláště – je důležité, aby dobře vedly stopu. Není tedy vhodná volba plášťů úzkých. Šířku vybírejte hlavně podle terénu, ve kterém se budete pohybovat.

Diamondback_Outlook_2011U horských kol rozdíl na první pohled není znatelný. Poznáme to až při jízdě, kdy u dámských kol je posed příjemnější díky menšímu sklonu nad řidítky. U crossových a fitness kol jsou odlišnosti rámů již markantnější. Na první pohled je patrné, o jaký typ kola se jedná, protože u dámského kola je horní rámová trubka snížena-se sedlovou je spojena zhruba v její polovině.

Při výběru kola je nejdůležitější velikost rámu vzhledem k výšce postavy a správné nastavení představce a sedla. Jestliže vše odpovídá, vyhneme se bolestem zad a pak je jedno, jedeme-li na kole dámském či pánském.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O autorovi

Makawiel